schody proste
Schody tej konstrukcji są najłatwiejsze do wykonania i stosunkowo tanie. Są jednocześnie dość męczące dla użytkownika z powodu konieczności pokonywania dużej liczby stopni bez odpoczynku.
schody 1/4 zabiegu
Modyfikacja schodów prostych. Są stosunkowo tanie i łatwe w wykonaniu. Wykonuje się je przede wszystkim w pomieszczeniach wąskich i długich. Świetnie nadają się jako schody na piętro oraz do piwnicy.
schody 1/2 zabiegu
Modyfikacja schodów prostych. Są stosunkowo tanie i łatwe w wykonaniu. Wykonuje się je przede wszystkim w pomieszczeniach wąskich i długich. Świetnie nadają się jako schody na piętro oraz do piwnicy.
schody 1/4 z podestem
W schodach tego typu występuje charakterystyczny element podestu, czyli spocznika, opartego na dwóch lub trzech belkach spoczywających jednym lub oboma końcami w murze. Dzięki podestowi można wygodnie zmienić bieg schodów o 90 stopni.
schody 1/2 z podestem
W schodach tego typu występuje charakterystyczny element podestu, czyli spocznika, opartego na dwóch lub trzech belkach spoczywających jednym lub oboma końcami w murze. Dzięki podestowi można wygodnie zmienić bieg schodów o 180 stopni nawet w obrębie jednej kondygnacji. Takie schody wymagają jednak sporo miejsca.
schody kacze proste
Schody o na przemian powycinanych stopniach. Stosuje się je w przypadku prostokątnego otworu w stropie. Jest to idealna propozycja dla tych mieszkań, gdzie występuje potrzeba wykonania schodów do piwnicy lub na poddasze w pomieszczeniu na tyle małym, że wymusza bardzo strome ustawienie schodów. Również balustrady w tym przypadku mają dość nietypową konstrukcję.
schody kacze zabiegowe
Podobnie jak schody kacze proste mają stopnie powycinane naprzemiennie. Stosuje się je w tych pomieszczeniach w których występuje konieczność bardzo stromego ustawienia stopni, a dodatkowo wejścia pod kątem. Występują przede wszystkim jako schody wejściowe na poddasze i do piwnicy.
schody kręte
Ten typ schodów ma zazwyczaj średnicę od 130 do 200 cm. Składa się on z grupy stopni zabiegowych, zamocowanych na słupie centralnym, przy czym najwyższy stopień znajduje się na poziomie górnej kondygnacji i stanowi wycinek kształtu otworu. Występują zarówno w wersji okrągłej jak i kwadratowej. Stopnie w schodach krętych mają kształt trójkąta i zamocowane są poprzez osadzenie w słupie umieszczonym pośrodku otworu w stropie. Słup nośny może być w tym przypadku zarówno drewniany, jak i stalowy lub betonowy. To samo dotyczy stopni.